Lezenie
Umelé steny, boulder, skalky a športové viacdĺžky. Prekonávajte svoje fyzické aj psychické limity a zdokonaľujte svoj obľúbený lezecký štýl – boulder alebo lano. Či už je vašou voľbou lezenie na skalách alebo na umelej stene, s istotou na vás čakajú skvelé dni a vždy dobre naladená partia priateľov.



Základné vybavenie na lezenie na skalách
Pokiaľ ste s lezením začínali na stene, už máte určite svoj sedací úväzok, lezečky, lano, istítko a vrecko na magnézium. Na lezenie na skalách budete potrebovať ešte sadu expresiek pre postupové istenie, niekoľko HMS karabín a odsadku, ktorou môže byť buď obyčajná šitá slučka alebo už od výroby pripravená odsadka s možnosťou nastavenia dĺžky. Dôležitá je aj prilba a to nielen na lezenie, ale najmä na istenie, kedy môžu zo skaly padať kamene. Hodiť sa bude aj prusík pre bezpečné zlaňovanie.
Partner check pred každou cestou
Skontrolovať sa navzájom so svojim spolulezcom alebo spolulezkyňou by mala byť povinnosť pred každou jednou cestou. Stačí 10 sekúnd a je to. Predídete chybám, ktoré môžu byť fatálne. Postupujte v tomto poradí: pracky na sedacom úväzku, správne naviazanie osmičkového alebo dračieho uzla na sedák, správne založené lano v istítku, poistný uzol na konci lana, zamknutá karabína s istítkom, dostatok expresiek a ďalšieho materiálu, zapnutá prilba.
Musia lezečky tlačiť a byť bolestivé?
Téma, ktorá by vydala na samostatný článok. Pre začiatočníka je úplne zbytočné kupovať výkonnostné lezečky o niekoľko čísel menšie a zbytočne tak trpieť a mať z lezenia negatívny zážitok. Pre začiatočníkov sú vhodné modely Arai a Tanta, ktoré dodajú prvým skúsenostiam skvelý pocit a podporia vo výkonnosti.
V momente, keď sa vaša výkonnosť posunie a cítite, že na malých stupoch vás lezečky limitujú alebo začnete liezť previsy, zvážte lezečky z TOP modelov ale dajte si prácu s výberom a hlavne so skúšaním. Aj v tomto prípade je zbytočné liezť v lezečkách, ktoré vás bolesťou budú limitovať v komfortnom lezení. Lezečky však musia byť tesné a nemal by v nich nikde byť vzduch. Často rozhodujúcim parametrom v komforte je šírka lezečiek. Najšíršie modely ako Mastia, Indalo alebo Mundaka sú známe pre svoj neskutočný komfort a výkonnosť v lezení. Pre užšie chodidlá potom pozerajte po modeloch Iati, Oasi, alebo Tarifa. V skratke sa dá povedať, že lezečky vždy tlačiť budú, ale nemalo by vás to obmedzovať v lezení.
Poloautomatické istítko alebo kýblik?
Kýblik je skvelé a univerzálne istítko. Každý začiatočník by sa s ním mal zoznámiť a pochopiť princípy istenia a fungovania síl. Istenie s kýblikom je základnou zručnosťou, ktorú musíte ovládať. Ich použitie je veľmi jednoduché. Ideálnym a veľmi univerzálnym istítkom je BE up od Climbing Technology, s ktorým môžete istiť na dvojitých lanách, doberať jedného alebo dvoch druholezcov so samoblokovacou funkciou a tiež komfortne zlaňovať.
Poloautomatické istítka boli navrhnuté pre vyššiu bezpečnosť, ale zároveň vyžadujú určitý cvik a nutnosť osvojenia si správneho spôsobu, ako ich používať. Majú medzi lezcami bez pochyby svoje dôležité miesto. Na rozdiel od kýblikov však neumožňujú preklzávanie lana a pády do nich niekedy môžu byť tvrdšie. To všetko kladie vyššie nároky na ističa a jeho know-how ako správne chytať pády a najmä správne ovládať svoje poloautomatické istítko. Na našom webe nájdete istítka Click-up a Click-up+.